Sıkça Sorulan Sorular

SmallDotKesin Kayıt İşlemleriyle İlgili Sorular

Erzincan Üniversitesi’ni kazandım şimdi ne yapmalıyım?

Öncelikle, www.erzincan.edu.tr ana sayfasında Duyurular bölümünde yayınlanan konuyla ilgili olan duyuru metnini ve metinde yer alan “Kayıt Kılavuzunu” dikkatlice inceleyeniz. Bu kılavuzda kayıt yeri, kayıt tarihleri ve kesin kayıt için gerekli belgelerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca öğrenim ücreti yatırması gereken ikinci öğretim ve uzaktan öğretim öğrencileri öğrenim ücreti miktarları ile yatıracakları bankayla ilgili bilgilere “Kayıt Kılavuzundan” ulaşabilirler.

Üniversiteye kayıt işlemleri hangi tarihlerde yapılıyor?

ÖSYM merkezince yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Duyurular” bölümü altında kayıt yaptıracak olan öğrenciler için gerekli bilgilerin yer aldığı bir duyuru metni ve “Kayıt Kılavuzu” yayınlanacaktır.

Kesin kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

Kesin kayıt işlemlerinde istenen belgelerin yer aldığı Kayıt Kılavuzu kayıt duyurusu içerisinde mevcuttur. Dilerseniz bu duyuru içerisinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Öğrenci numaramı bilmiyorum, nereden öğrenebilirim?

Üniversitemize kesin kayıt yaptıracak olan öğrencilerin, öğrenci numaralarını öğrenebilmeleri için gerekli internet adresi www.erzincan.edu.tr ana sayfasında Duyurular bölümünde yayınlanan kayıt duyurusu ve “Kayıt Kılavuzu” içerisinde mevcuttur. Ayrıca www.erzincan.edu.tr adresinde İdari Birimler/Daire Başkanlıkları altında yer alan “Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı” internet sayfasındaki “Otomasyon” bağlantısını kullanarak da öğrenci numaranızı öğrenebilirsiniz.

Eğitim öğretim yılı ne zaman başlayacak?

Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Akademik Takvim” bağlantısını kullanarak, derslerinizin ne zaman başladığı, ne zaman biteceği, yarıyıl sonu sınavlarınızın ne zaman yapılacağına dair bilgilere erişebilirsiniz.

Kayıt tarihlerini kaçırırsam ne olur?

Belirtilen tarihlerde kesin kaydınızı yaptırmamanız halinde kayıtla ilgili hiçbir hak talep edemezsiniz.

Kesin (Yeni) kayıtta, ÖSYS Kılavuzunda istenen belgelerden başka belge istenir mi?

ÖSYS tarafından bildirilen kayıt belgeleri dışında belge istenebilir. Bu belgeler Üniversitemiz internet sayfasında Duyurular bölümünde yer alan kayıt duyurusundaki “Kayıt Kılavuzunda” yayınlanmıştır.

Lise diplomamı kaybettim kaydım yapılır mı?

Lise diplomanızı kaybettiğinize ilişkin, mezun olduğunuz ortaöğretim kurumuna başvurarak diplomanız yerine alacağınız diplomanızı kaybettiğinizi gösteren resmi belge ile Üniversitemize kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi getirmek zorunda mıyım?

Kesin kayıtlar sırasında askerlik durumunuz ile ilgili e-devlet kapısı sisteminden sorgulama yapılacak olup, hakkınızda “askerlik şubenize başvurun” ibaresi bulunması durumunda bağlı olduğunuz askerlik şubesine yönlendirileceksiniz. (1991 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adayların askerlik durumlarını gösteren belgelerini yanlarında getirmeleri faydalı olacaktır.) Askerlik Durum Belgesini getirmeyen adaylardan ise Askerlik Durum Beyan Dilekçesi alınacaktır. 29 yaşını doldurmuş adayların Askerlik Durum Belgesi getirmesi zorunludur.

Nüfus Cüzdan fotokopisini onaylatmak zorunda mıyım?

Nüfus cüzdanı fotokopisinin aslı ile birlikte başvurmanız halinde onay gerekmemektedir.

Eksik belge/belgelerin fotokopisi ile kayıt yaptırabilir miyim?

Diploma, Öğrenim Ücreti Dekontu (ikinci öğretim ve uzaktan öğretim programlarına kayıt yaptıracak öğrenciler için) ile 29 yaşını doldurmuş erkek adaylarda Askerlik Durumu Belgesi olmadan kesin kaydınız gerçekleştirilmeyecektir.

SmallDotHarçlar ve Burslarla İlgili Sorular
Öğrenim ücreti (harç) miktarlarında fakülte, yüksekokul veya bölümlere göre farklılıklar var mıdır?

Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu ve bu birimler altında yer alan bölüm/programlar ile öğretim türlerine göre öğrenim ücreti miktarları farklı olabilir. Öğrenim ücreti miktarları Bakanlar Kurulu kararınca belirlenmektedir.

Öğrenim ücreti ödemesini hangi bankaya, ne kadar ve hangi tarihte yapacağım?

Kayıt işlemleri öncesinde Üniversitemiz ana sayfasındaki “Duyurular” bölümünde yer alan kayıt duyurusu içerisindeki “Kayıt Kılavuzunda” yatırılması gereken öğrenim ücreti miktarları, yatırılacak banka, hangi tarihler arasında yatırılacağı ve nasıl yatırılabileceğine dair bilgiler yer almaktadır.

Öğrenim ücretini şuanda ödeyecek maddi gücüm yok, bu ücreti sonra yatırsam olur mu?

Üniversitemize kesin kayıt yaptırmaya gelen bir öğrenci iseniz, kaydınızın yapılabilmesi için Bakanlar Kurulu Kararınca belirlenen öğrenim ücreti miktarlarını “Kayıt Kılavuzu” içerisinde yer alan tarih aralığında yatırmanız gerekmektedir aksi durumda öğrenim hakkınızı kaybedersiniz. Başka herhangi bir ödeme planı veya takvimi uygulanamaz. Sizden boşalana kontenjan ÖSYM’e bildirilir ve Ek Yerleştirme ile boş kontenjanlar doldurulur.

Herhangi bir nedenle öğrencilerin kaydının silindiği durumlarda, öğrenim ücreti geri ödenir mi?

Bakanlar Kurulu kararı gereğince Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanarak kayıt yaptırıp kendi isteği ile kaydını sildiren veya okul değiştiren öğrencilerin öğrenim ücretleri geri ödenmez.

Kayıt tarihlerini kaçırırsam ne olur?

Belirtilen tarihlerde kesin kaydınızı yaptırmamanız halinde kayıtla ilgili hiçbir hak talep edemezsiniz.

İnternet üzerinden havale veya EFT yolu ile öğrenim ücretimi yatırabilir miyim?

Bu yolla yapacağınız ödemeler kesinlikle Üniversitemiz hesaplarına yansımamaktadır. Bu yüzden yatıracağınız öğrenim ücretlerini; anlaşmalı bankaya ait BTM’lerden, banka gişelerinden yada bankaya ait internet hesabınız var ise bu sayfada yer alan “Ödemeler/Üniversite Ödemeleri” bağlantısı altından öğrenci numaranız ile yatırabilirsiniz. Ayrıca bu yatırma işlemi için anlaşmalı banka sizden herhangi ek bir ücret talep edemez.

Öğrenim ücretini (harç) yatırdığım halde sistem açılmıyor ne yapmalıyım?

Kayıtlı olduğunuz Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulunu arayarak yardım alabilir ve öğrenim ücretini yatırdığınıza dair dekontun otomasyon sistemimize işlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kayıt dondursam öğrenim ücreti yatırmak zorunda mıyım?

İlk defa kayıt yaptıran öğrenci, ilk yıl için kaydını dondursa bile öğrenim ücretini ödemek zorundadır ve bu miktar geri ödenmez.

Engelli öğrenciler hangi oradan öğrenim ücreti öderler?

Engelli öğrenciler Üniversitemize ilk kayıt (kesin kayıt) işlemleri sırasında öğrenim ücretlerini öderler ve sonrasında Sağlık Kurulu Raporunun ibrazı halinde yatırdıkları öğrenim ücreti özürlülükleri oranında indirim yapılarak iade edilir.

Kayıt yenileme (Ders Kaydı) işlemlerinden önce Sağlık Kurulu Raporu’nu ibraz etmiş olan öğrencilerin öğrenim ücretlerinde özürlülükleri oranında indirim yapılarak ders kaydı işlemlerinin yapılması sağlanır.

Mezun durumundayım sadece stajım kaldı öğrenim ücreti ödeyecek miyim?
Kayıtlı olduğunuz programa ait tüm derslerinizi almış ve başarılı olmuş sadece stajınız kalmışsa öğrenim ücreti ödemenize gerek yoktur.

Burs nedir?
T.C. vatandaşı yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan hangi öğrenciler yararlanabilir?

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencileri,(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, (hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • Vakıf Üniversitesi öğrencileri,
 • ÖSS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler,(öncelikli olarak),
 • Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,
 • Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler,
 • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler burstan yararlanabilmektedir.

Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz .

Burstan yararlanamayacak olan öğrenciler kimlerdir?

 • Kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,
 • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında , en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

Öğrenim Kredisi nedir?
Yüksek öğrenim gören T.C. uyruklu öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • Açık Öğretim öğrencileri(Sadece öncelikli öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu,anne ve babası her ikiside ölü vb.),
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler (intibak veya hazırlık sınıfında öğrenim kredisi verilmez) ,
 • Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,
 • Vakıf Üniversitesinde okuyan öğrenciler,
 • İkinci öğretim de okuyan öğrenciler öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Öğrenim Kredisinden Yararlanamayacak olan öğrenciler

 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrenciler,
 • Bir yükseköğretim kurumundan mezun olan öğrenciler,(dikey geçiş ve master-doktora hariç)
 • Ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,
 • Sağlık sebebi dışında önlisans mezunlarından ara vermek suretiyle intibak programına başlayan öğrenciler,
 • Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için intibak eğitimi yapan öğrenciler, (intibak programı süresince)
 • Kredi isteğinde bulunduğu tarihte kayıtlı olduğu öğretim kurumunda bir öğretim yılından fazla başarısız olan öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs yada öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre kredi almaya yeterli bulunmayan öğrenciler, öğrenim kredisinden yararlanamazlar.

Öğrenim kredisi almakta iken durumunda sonradan değişiklik olanlardan; değişikliğin meydana geldiği öğretim yılında Yönetim Kurulunca belirlenen öncelikle burs verilecek öğrenciler kapsamına girenlerin öğrenim kredileri bu durumlarını belgelendirmek kaydıyla öğrencinin durumunda meydana gelen değişikliği izleyen ödeme döneminden itibaren bursa dönüştürülür.

Öğrenim Kredisinin Kesilme Sebepleri

 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 • Kesin hükümle mahkûm olması hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

Bursun Kesilme Sebepleri

 • Başarısız olması,
 • Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
 • Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,
 • Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,
 • Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi,
 • Öğretim kurumunun kapatılması,
 • Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,
 • Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,
 • Kesin hükümle mahkûm olması hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

Burs alan öğrencilere başarısızlık veya vazgeçme sebebiyle öğrenim kredisi verilir mi?
Öğretim kurumunca başarısız olduğu bildirilen öğrencilerin bursu kesilir ve tekrar burs verilmez. Bursu kesilen öğrencilere burslarının kesildiği tarihten itibaren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenecek esaslara göre kredi verilebilir.

Burs almaktan vazgeçen öğrencinin bursu, vazgeçtiği tarihten itibaren kesilir ve bir daha burs verilmez. Ancak bursun kesildiği tarihte öğrenim kredisi almak isterse Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerince kredi verilebilir.

SmallDotDers Kaydı ve Kayıt Yenilemeyle İlgili Sorular
Süresi içinde kayıt yenileme işlemini yapamazsam ne olur?
Her yarıyıl başında, akademik takvimde belirlenen süreler içinde kayıtlarını yenilemek zorundadırlar. Bu süre içinde kaydınızı yenilemezseniz o yarıyıl da derslere giremezsiniz ve bu süre öğrenim sürenizden sayılır. Ayrıca, sadece öğrenim ücretinizi ve katkı payını yatırmanız kaydınızın yenilendiği anlamına gelmez; ders kaydını da mutlaka yaptırmak zorundasınız.

Kayıt yenileme işlemlerini çeşitli nedenlerden dolayı zamanında yapılmadığı takdirde hangi yol izlenmelidir? Akademik takvimde belirtilen sürelerde kaydını yaptıramayan öğrenciler, mazeretlerine ilişkin başvurularını, öğrenim gördükleri ilgili birime yarıyılın ilk dört haftası içinde yapmalıdırlar. Mazereti ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrenciler ise kayıt yenileme işlemlerini kabul tarihinden sonraki ilk beş iş günü içinde tamamlamak zorundadırlar.

Bir yarıyıl kayıt yenilemeyen öğrencinin izleyen yarıyılda öğrencilik hakkı devam eder mi?
Kaydını yenilemeyen öğrenciler o yarıyılda derslere giremez ve öğrencilik haklarından yararlanamazlar. İzleyen yarıyılda ise kaydını yenilediği takdirde öğrencilik hakları devam eder.

Kayıt yenileme sırasında alttan başarısız olduğum dersi öncelikle almalı mıyım?
Evet, kayıt yenileme sırasında öncelikle alttan başarısız ve devamsız olduğunuz derslerin alınması gerekmektedir. Sistem sadece devamsızlık ve başarısız olduğunuz dersleri otomatik olarak eklemektedir. İlk kez alınacak dersleri siz kendiniz isterseniz seçebilirsiniz.

Bir yarıyılda yer alan derslerin kredi toplamının bir azami miktarı var mıdır?
Evet vardır. Öğrenciler, başarılı olamadıkları derslerle birlikte alt yarıyıllardan alamadıkları tüm dersleri almak koşuluyla bulundukları yarıyıldan ders alabilirler. Ders kaydında alınabilecek derslerin kredileri toplamı ilgili Akademik Birim Yönetim Kurullarınca belirlenir.

Hangi durumlarda yarıyıl tekrarı yapmak zorunda kalırım?
Başarı baraj notu en az 2,00’dır. En son hesaplanan GANO’su ile bir önceki GANO’su 2,00’ın altında olan öğrenci, başarısız duruma düşer. Başarısız öğrenci, üst yarıyıllardan ders alamaz; daha önceki yarıyıllara ait başarısız ve devamsız olduğu derslerini alır.

Üst sınıftan veya yarıyıldan ders alma koşulları nelerdir?
Akademik danışmanın olumlu görüşüyle önceki yarıyıldan aldığı derslerin tümünden başarılı olan ve genel not ortalaması 3.00 ve üzerinde olması durumunda öğrenci, bir yarıyılda alınmasına müsaade edilen toplam azami kredi miktarını aşmayacak şekilde üst yarıyıldan ders veya dersler alabilir.

Yoklama ve sınav listesinde ismim görünmüyorsa ne yapmalıyım?
Bu konuda birçok olasılık olabilir, örneğin ders kaydınızı yapmamış olabilirsiniz, ilgili dersi bir başka şubede alıyor olabilirsiniz. En kısa zamanda durumunuzu ilgili birim öğrenci işlerine bildirerek probleminizi çözebilirsiniz.

SmallDotDersler ve Sınavlarla İlgili Sorular
Yarıyıl içinde bir dersin ne kadarına devam etmek zorundayım?
Öğrenci kayıt yaptırdığı dersin en az % 80’ine devam etmek zorundadır. Uygulamalı derslerde ilgili kurul kararı ile devam zorunluluğu artırılabilir.

Ders programları ve ders içerikleri ile ilgili sorunlarımı nerede çözebilirim? Kayıtlı olduğunuz akademik birim öğrenci işlerine müracaat edebilirsiniz.Mazeretim nedeniyle ara sınava giremedim, ne yapmam gerekir?
Mazereti nedeniyle ara sınava katılamayan öğrenciler, mazeretinin bitiminden itibaren en geç beş iş günü içerisinde durumunu belgeleyerek kayıtlı olduğu akademik birim öğrenci işlerine başvurmalıdırlar.

Derse devam etmediğimden dolayı dersten başarısız oldum bütünleme sınavına girebilir miyim?
Derse devam şartını yerine getirmediğinizden dolayı finale girme hakkı elde edemezsiniz, dolayısıyla bütünleme sınavına da giremezsiniz. Öncelikle o dersten başarılı olmak için gerekli derse devam koşulunu sağlamalısınız.

Sınav notum CC bütünleme sınavına girebilir miyim?
Yarıyıl sonu sınavına girmeyi hak eden öğrenci başarısızlık sebebiyle veya not yükseltmek amacıyla bütünleme sınavına girebilir.

DC veya DD aldığım bir dersi yeniden aldım, ancak sınavdan daha düşük bir not aldım ne olur?
Not olarak en son sınavdan aldığınız not geçerlidir, yani daha önce DC olan bir dersiniz FF’e düşebilir.

Tek ders sınavlarını ne zaman yapılmaktadır?
Tek ders sınavları her yarıyıl sonunda yapılmaktadır.

Tek ders sınavlarından kimler yararlanır?
Sınava girme şartlarını yerine getirerek bir dersten FF veya FD alarak başarısız olduğundan dolayı, mezun olamayan öğrenciler için bir defaya mahsus olmak üzere tek derse kaldığı sınav yarıyıl sonunda ilgili Yönetim Kurulu tarafından belirlenen tarihte yapılan sınavdır. Bu sınavdan yararlanmak isteyen öğrenciler, dilekçe ile başvurmaları hâlinde ilgili birim kararı ile bu tek dersin sınavına tek derse kaldığı anlaşılan yarıyıl sonu veya yaz okulu sınavları sonunda girerler.

Tek dersten başarısız olanlar tekrar tek ders sınavına girebilir mi?
Tek ders sınavında başarısız olursanız takip eden yarıyıllarda tekrar tek ders sınavına giremezsiniz.

Kendisi için tek ders sınavı açılan öğrenci bu sınava giremezse ne olur?
Kendisi için tek ders sınavı açıldığı halde girmeyen veya giremeyen öğrenci bu hakkını kullanmış sayılır. Üniversitemizde her yarıyıl sonunda tek ders sınavı açılmaktadır.

Sınav Sonuçlarına itiraz süresi ne kadardır?
Öğrenci bir sınavın veya yarıyıl içi çalışmasının sonucuna, ilan tarihinden itibaren en geç beş iş günü içinde itiraz edebilir. İtiraz kayıtlı olunan akademik birim öğrenci işlerine yapılır.

SmallDotDers Muafiyeti, Kayıt Dondurma, Kayıt Sildirme, Mezuniyet Ve Diğer İşlemlerle İlgili Sorular

Ortak Zorunlu Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavı nedir, herkes için geçerli midir?
“Zorunlu Yabancı Dil”, “İsteğe Bağlı Yabancı Dil” ve “5/ı Kapsamında Okutulan Yabancı Dil” sınavlarından muaf olmak ve seviye belirlemek için yapılan sınavdır. Sınavın yapılacağı tarih Üniversitemiz internet sayfasında yer alan “Akademik Takvim” içerisinde belirtilmiştir. Sınava katılmak isteyen adayların kayıtlı oldukları akademik birim öğrenci işlerine başvurmaları gerekmektedir.

Ders muafiyeti için başvurunun belli bir süresi var mıdır?
Ders muafiyeti için eğitim-öğretim yılının başlamasından itibaren en geç on beş gün içinde başvuruda bulunmak zorundasınız.

Ders Muafiyeti için hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor?
Ders muafiyetiniz için, daha önce eğitim-öğretim görmüş olduğunuz yükseköğretim kurumundan almış olduğunuz; Transkript (Başarı Durum Belgesi veya Not Döküm Belgesi) ve Ders İçerikleri (almış olduğunuz derslerin içeriklerini gösterir bir doküman) ile birlikte muaf olmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile Kayıtlı olduğu akademik birim öğrenci işlerine başvurmalısınız.Muafiyeti talep edilecek derslerin sayısının bir sınırı var mı?
Öğrencilerin ders muafiyet talebinde ders sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur.

Kayıt dondurmak için ne zaman başvurmalıyım?
Kayıt dondurmak için yapılacak başvurular, yarıyılın ilk on iş günü içerisinde ilgili akademik birimin öğrenci işlerine yapılır. Sağlık nedeni ile yapılacak kayıt dondurma istekleri bu sürenin dışındadır.

Dönem içinde kayıt dondurma başvurusu yapabilir miyim?
Olağanüstü durumlar hariç izinli sayılma için başvurular akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılır.

Geçerli mazereti olan öğrenciler, en fazla ne kadar süre kayıt dondurabilir?
Haklı ve geçerli nedenler ile eğitim-öğretim süresince en çok iki yarıyıl süre ile kayıt dondurulabilir. Bir öğrencinin kayıt dondurma isteği, bir yarıyıldan az olamaz. Sağlık nedeniyle yapılan kayıt dondurma işlemi azami iki yıldır. Bu süreyi aşan durumlarda yeniden sağlık raporu alınması gerekir.

Askerlik nedeniyle kayıt dondurulabilir mi?
Öğrencinin tecil hakkını kaybetmesi durumunda, müracaat etmesi hâlinde ilgili akademik birim yönetim kurulunun kararı ile terhis tarihine kadar kaydı dondurulur.

Kayıt dondurduğum döneme ait katkı payını yatırmalı mıyım?
Kayıt dondurma başvurusu kayıt yenileme döneminden önce ise katkı payı/öğrenim öğrenim ücreti alınmaz. Dönem içersinde ise ödenmiş olan katkı payı/öğrenim ücreti iade edilmez. 1 yıl süre ile kayıt dondurursanız 2.yarıyıla ait katkı payınızı yatırmak zorunda değilsiniz.

Hangi durumlarda öğrencinin kaydı silinir?
Öğrencinin yazılı başvurusu ve kendi isteği ile Üniversiteden ayrılmak istemesi veya Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde “Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezası” alması halinde kaydı silinir.

Kendi İsteğimle kaydımı sildirmek istiyorum, hangi işlemleri yapmalıyım?
Kendi isteği ile ayrılmak istenmesi durumunda öğrenci, kayıtlı olduğu akademik birim öğrenci işlerine başvuruda bulunur. Öğrenci; ilişik kesme formunu kayıtlı olduğu akademik birim öğrenci işlerinden aldıktan sonra ilgili yerlere imzalatıp öğrenci kimliğini teslim ederek talebi halinde kayıt sırasında teslim ettiği ortaöğretim kurumu diplomasını alarak kaydını sildirebilir.

Üniversiteden kaydımı sildirmeden lise diplomamın aslını alabilir miyim?
Üniversitemize kayıt yaptırdıktan sonra ancak lise diplomanızın aslı gibidir yapılmış örneğini kayıtlı olduğunuz akademik birim öğrenci işlerine başvurarak alabilirsiniz. Kaydınızı sildirmeden veya mezun olmadan lise diplomanızın aslını alamazsınız.

Mezun olabilme koşulları nelerdir?
Üniversitemize bağlı akademik birimlerde bir eğitim-öğretim programında almak zorunda oldukları bütün dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarıyla tamamlayan ve GANO’su en az 2,00 olan öğrenciler mezuniyet hakkı elde ederler.

Mezun olabilmek için not ortalamamın kaç olması gerekiyor?
Kayıtlı olduğunuz ön lisans ve lisans eğitim-öğretim programlarının tüm gereklerini (staj, proje, uygulama vb.) başarı ile tamamladığınızda; GANO’su 2.00 veya daha yüksek olmak koşuluyla mezuniyete hak kazabilirsiniz.

GANO su 2.00’nin altında olan öğrenciler mezun olabilir mi?
GANO su 2.00’nin altında olan öğrenciler mezun olamazlar.

Mezuniyet not ortalaması neye göre belirlenir?
GANO; öğrencinin aldığı her dersin en son başarı notunun kredisi ile çarpılıp, bulunan değerin kredi toplamına bölünmesi ile bulunur. Bu not mezuniyet durumunda öğrencinin diploma başarı notu yerine geçer.

Lisans öğreniminde kayıtlı olan bir öğrenci belli bir süreden sonra öğrenimine devam etmek istemezse ne olur? Hangi durumda ön lisans diploması almaya hak kazanır?
Eğitim süresi dört yıl ve üzerinde olan fakültelerde ilk iki yılı başarı ile tamamlayanlara fakülteden ayrılmaları durumunda ön lisans diploması verilir.

Öğrencinin mezuniyet tarihi hangi tarihtir?
Öğrencinin mezuniyet tarihi, başarılı olduğu son sınavın yapıldığı tarihtir. Ancak, bu tarihe kadar staj, bitirme ödevi, bitirme projesi, bitirme tezi, diploma çalışması, arazi çalışması ve benzeri sebeplerle mezun olamayan öğrenciler, tamamladıkları bu çalışmalarının kabul edildiği tarihte mezun olurlar.

Geçici Mezuniyet Belgemi kaybettim, ne yapmalıyım?
Geçici Mezuniyet Belgesini kaybedenler, ulusal bir gazeteye verilmiş bir gazete ilanı ve dilekçeyle başvurmaları halinde, başvuru esnasında diploması hazırlanmışsa diploması, diploması hazırlanmamışsa kendisine kaybedenlere dair belge verilecektir.

Diplomamın hazır olup olmadığını nereden öğrenebilirim?
Diplomanızın hazır olup olmadığını, mezun olduğunuz akademik birim öğrenci işlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

Diploma işlemlerim için nereye başvurmalıyım?
Kayıtlı olduğunuz akademik birim öğrenci işlerine başvurmanız gerekmektedir.

Diplomamı alırken hangi belgeleri vermem gerekiyor?
Öğrenci, kayıtlı olduğu akademik birimden alacağı ilişik kesme belgesini ilgili birimlere onaylattıktan sonra kayıtlı olduğu akademik birime vermek zorundadır. Eğer, öğrenci geçici mezuniyet belgesi almışsa geçici mezuniyet belgesinin aslını ve öğrenci kimlik kartını da kayıtlı olduğu akademik birim öğrenci işlerine teslim etmelidir.

Diplomamı benim yerime başkası teslim alabilir mi?
Diplomanızı şahsen teslim alamadığınız durumlarda noter huzurunda vekâlet verdiğiniz vekilinizde sizin adınıza mezun olduğunuz akademik birim öğrenci işlerinden teslim alabilir.

Mezun olduktan sonra diplomamı, transkriptimi ve lise diplomamı nereden teslim alabilirim?
Üniversite diplomanız ile birlikte tüm evraklarınızı, mezun olduğunuz akademik birim öğrenci işlerinden teslim alabilirsiniz.

Adres ve / veya telefon bilgilerimin değişmesi durumunda ne yapmalıyım?
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bir dilekçe ile gerekli düzenlemelerin yapılması için başvurmanız gerekmektedir

Akademik danışman kimdir, bana ne yararı olur?
Danışman; öğrenciye eğitim-öğretim süresince yardımcı olması için görevlendirilmiş öğretim elemanıdır. Ayrıca danışman öğrencinin ders kayıt işlemlerini kurallara uygun bir biçimde yürütmesini sağlar.

Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlarınız var mı?
Üniversitemizde özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden lisans programları bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi almak için, başvuru yapmayı düşündüğünüz yıla ait ÖSYM tarafından yayınlanan ÖSYS Başvuru Kılavuzunu inceleyebilirsiniz.

Yüksek Onur ve Onur öğrencisi olmanın şartları nelerdir?
GANO’ları 3.00–3.49 olan öğrenciler Onur Öğrencisi, GANO’ları 3.50 ve daha yüksek olan öğrenciler Yüksek Onur Öğrencisi olarak nitelendirilir.

ÜDS, KPDS, ÖSYM formlarını nereden temin edebilirim, okuyan öğrenciler bu formları nerede onaylatabilirler?
ÖSYM bürosundan ilgili formları temin edebilir, öğrencisi olduğunuz akademik birime de onaylatabilirsiniz.

SmallDotGenel Bilgileri
Akademik birim nedir?
Akademik birim; eğitim-öğretim faaliyeti yapmak amacıyla kurulmuş olan Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu ve Enstitülere verilen genel bir isimdir.

Öğrenci Belgesi nedir? Nasıl alabilirim?
Üniversitemize kayıtlı ve öğrencilik haklarından yararlanan öğrencilerin, Üniversitemizde öğrenci olduklarını gösteren belgedir. Öğrenci belgesi almak için kayıtlı olduğunuz akademik birim öğrenci işlerine başvurmanız gerekmektedir.

Transkript nedir? Nasıl alabilirim?
Dönemlik olarak aldığınız derslerin ve bunların harf notu karşılıklarının yer aldığı belgedir. Transkript almak için kayıtlı olduğunuz akademik birim öğrenci işlerine başvurmanız gerekmektedir.YNO (Yarıyıl Not Ortalaması) nedir?
Belirli bir yarıyıl içerisinde kayıt olduğunuz derslerin harf notu sayısal karşılıklarının toplamının kayıt olduğunuz bu derslere ait kredi bilgileri toplamına bölünmesiyle elde edilen ortalamanızdır. (Kayıtlı olduğunuz müfredatta bulunan kredisiz dersler bu hesaplamaya dahil edilmemektedir.)

GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) nedir?
Üniversitemize kayıt olduğunuz yarıyıldan itibaren ders kaydı yaptırdığınız tüm derslerin harf notu sayısal karşılıklarının toplamının kayıt olduğunuz bu derslere ait kredi bilgileri toplamına bölünmesiyle elde edilen ortalamanızdır. (Kayıtlı olduğunuz müfredatta bulunan kredisiz dersler bu hesaplamaya dahil edilmemektedir.)